NATO sonuç bildirgesi yayımlandı NATO sonuç bildirgesi yayımlandı

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, son günlerde İran tarafından gerçekleştirilen saldırıları değerlendirdi. Sözcü, İran'ın İsrail'e 200'den fazla insansız hava aracı (İHA) ve balistik füze gönderdiğini belirtti.

Hagari'ye göre, saldırıda kullanılan İHA ve füzelerin büyük bir kısmı, İsrail'in savunma sistemleri ve müttefikleri tarafından hava sahasına girmeden etkisiz hale getirildi. Bu başarılı savunma, İsrail toprakları üzerinde daha büyük zararların önüne geçilmesini sağladı.

Sözcü, İran saldırılarından birinin İsrail'in güneyindeki bir askeri üste "hafif" hasar meydana getirdiğini, ancak şükürler olsun ki herhangi bir can kaybının yaşanmadığını bildirdi.

İsrail, 1 Nisan'da İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlediği hava saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan yedi kişi, iki generalin de dahil olduğu saldırıda hayatını kaybetmişti. Bu olay, iki ülke arasındaki gerilimi daha da artırdı ve karşılıklı tehditlerle dolu bir atmosfer yarattı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı