İran'ın Sistan-Belucistan eyaletinde, Rasak ve Çabahar kentlerinde bulunan polis karakollarına gerçekleştirilen saldırılarda, 11 polis yaşamını yitirdi, 10 polis ise yaralandı. Devlet medyasının bildirdiğine göre, saldırılar Ceyş el Adl adlı militan grubu tarafından düzenlendi.

Türkiye ve Irak Arasında “Bakanlar Konseyi” Kuruluyor Türkiye ve Irak Arasında “Bakanlar Konseyi” Kuruluyor

İran devlet televizyonu, Çabahar kentindeki bir polis karakolunun hedef alındığını ve bu saldırı sırasında karakol amir yardımcısının hayatını kaybettiğini açıkladı. Ayrıca, silahlı çatışma sırasında 16 saldırganın öldürüldüğü, diğerlerinin ise yaralandığı belirtildi.

Ceyş el Adl, İran'ın güneydoğusunda ve Pakistan'ın batısındaki Belucistan eyaletinde faaliyet gösteren bir militan grubu olarak biliniyor. İran devleti, bu grubu terör örgütü olarak nitelendiriyor ve örgütün daha önce de benzer saldırılar düzenlediğini belirtiyor.

Ocak ayında İran, Ceyş el Adl grubunun Pakistan'daki iki üssünü füzelerle hedef almıştı. Bu son saldırılar, bölgede güvenlik endişelerinin artmasına ve İran'ın sınırlarındaki istikrarsızlıkla baş etme çabalarının devam etmesine neden oluyor.

Kaynak: (İLKHA)