Batı Şeria ve Kudüs'te Genel Grev Batı Şeria ve Kudüs'te Genel Grev
 

İran Anayasasını Koruyucular Konseyi, İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından 28 Haziran'da erken cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması kararını onayladı.

Konsey Sözcüsü Hadi Tahan Nazif, IRIB televizyon kanalında yaptığı açıklamada, "Koruyucu Konsey, 28 Haziran'da başkanlık seçimlerinin yapılmasına karar verdi." dedi.

Dün İran Seçim Merkezi sözcüsü Muhsin Eslami, İran İcra Kurulu başkanının erken seçiminin 28 Eylül'de yapılacağını duyurdu. Eslami, bu seçimin ülke tarihinde dördüncü cumhurbaşkanlığı seçimi olacağını kaydetti.

Anayasayı Koruma Konseyi, Meclis (parlamento) üyeleri tarafından çıkarılan yasaların anayasaya uygunluğunu analiz etmek ve seçimlerde adayları onaylamaktan sorumlu İran'daki parlamento üstü bir organdır. Konsey ayrıca cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere önemli kamu makamları için adayları onaylar.

İran'da erken cumhurbaşkanlığı seçimleri, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinde helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetmesiyle bağlantılı olarak yapılacak. Reisi'nin ölümünün ardından bu göreve vekaleten Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir atadı. 

 

Kaynak: (İLKHA)