İran’da önceki gün gerçekleşen terör saldırısının yaraları sarılmaya çalışılıyor. Kirman Valiliği, saldırıda 5 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve ölü sayısının 89’a çıktığını duyurdu.

ABD'den GlobalFoundries'e 1,5 Milyar Dolarlık Destek ABD'den GlobalFoundries'e 1,5 Milyar Dolarlık Destek

Saldırıda 284 kişi yaralandı

Valilikten yapılan açıklamada, saldırıda 284 kişinin de yaralandığı ve bazılarının durumunun kritik olduğu belirtildi. Hayatını kaybedenler arasında 12 çocuk, 33 kadın ve 12 Afgan vatandaşının bulunduğu kaydedildi.

Süleymani’nin anma törenine gidenleri hedef aldılar

Saldırı, Kirman eyaletinde İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de ABD’nin Bağdat’taki saldırısında katledilmesinin 4’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen anma törenine katılanları hedef aldı. Törenin yapıldığı kabristana giden yol üzerinde iki patlama meydana geldi.

Saldırıyı DAEŞ üstlendi

Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, saldırıyı kınayarak, intikam alacaklarını söyledi. Reisi, “Düşmanlar, milleti bölmeyi başaramayınca şiddet ve terör yoluyla intikam alıyorlar. Alınacak intikamın yerini ve zamanını İran Silahlı Kuvvetleri belirleyecektir.” dedi.

İran İçişleri Bakanı Ahmet Vahidi ise saldırı nedeniyle protestocuları suçladı. Vahidi, “Protestolar, teröristlere uygun ortam sağladı.” ifadesini kullandı.

Kaynak: (Haber Merkezi)