İş kazaları ve meslek hastalıklarından korunmada hayati rol oynayan kişisel koruyucu donanımların güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan denetimlerde, yetersiz ürünler tespit eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu ürünleri piyasaya süren firmalara ciddi yaptırımlar uyguladı.

Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar kuru ne kadar? Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar kuru ne kadar?

Baret, toz maskesi, emniyet kemeri, iş ayakkabısı ve eldiven gibi ekipmanların güvenliğini sağlamak için Ticaret Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğiyle denetimler gerçekleştirildi.

  Geçtiğimiz yıl 56 ilde yapılan denetimlerde, 367 firma bünyesindeki 745 ürün incelendi ve 211 ürün güvensiz bulunarak, sorumlu 59 işletmeciye toplamda 4 milyon 342 bin 232 lira ceza kesildi. 2024 yılının ilk aylarında da 34 işletmeciye, piyasaya sürdükleri 48 farklı ürün için 4 milyon 428 bin 463 lira idari para cezası uygulandı.

Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleriyle, piyasaya güvenli kişisel koruyucu donanım ürünlerinin sunulması, çalışanların ve diğer kullanıcıların güvenliğinin sağlanması ve haksız rekabetten kaynaklanan ekonomik kayıpların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı