Diyanet, Avukat Feyza Altun Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu Diyanet, Avukat Feyza Altun Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu, iş kanunlarında değişiklik için ilk adımı attı. Beştepe’de düzenlenen Türk İş Kanunu Hazırlık Toplantısı’nda, Anayasa hükümleri dışında, 20 farklı kanundaki çalışma hayatındaki mevzuat dağınıklığı giderilmeye çalışıldı. İş Kanunu, 1952 tarihli Basın İş Kanunu, 1967 tarihli Deniz İş Kanunu’nda değişiklik yapılacak. Farklı yasalarda yer alan düzenlemeler tek bir temel Türk İş Kanunu ile bütüncül bir yapıya kavuşturulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu hazırlıklar kapsamında işçi ve işveren tarafının yaşadıkları sorunlara ilişkin görüşlerini aldı.

Ücretten çalışma saatine, genel tatil ücretlerinden esnek çalışmaya birçok başlıkta yeni düzenlemeler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan 4 yıllık stratejik planda yapılacak düzenlemelere ilişkin ipuçları da yer aldı. Stratejik planda yer alan tespitlere göre çalışan açısından hayati önem taşıyan ücretin eksik yatırılması ya da ödenmemesine yönelik yaptırımlar yeniden düzenlenecek. Ücretin ödenmemesinde kast unsurunun aranması, idari para cezası açısından caydırıcılık unsurunu azalttığı belirtildi. Planda yapılan bazı tespitler şöyle:

  • Mevcut kanunda ücretin günlük ya da maktu (kesintili) belirlenmesine ilişkin bir düzenleme bulunmuyor. Bu nedenle 28, 29,30, 31 gün sürmesi durumunda ücretin ne şekilde belirleneceği, ödeme konusunda farklı uygulamalar ortaya çıkıyor.
  • Çalışma sürelerinin belgelendirilmemesine ilişkin idari para cezası öngörülmediğinden çalışanların haklarının belirlenmesi, ihtilafların ortadan kaldırılması güçleşiyor. Genel tatil ücretinin ödenmemesinde idari para cezası açıkça belirtilmediği için sorun yaşanıyor. Yıllık ücretli izin hükümleri yeniden düzenlenecek.
  • İş Kanunu kapsamında bulunmayan çocuk çalışanlarla ilgili mevzuat düzenlemesi yapılacak. İş Kanunu’nda iş sözleşmesinin sendikal nedenle fesih edilip edilmediğinin tespitine ilişkin ölçüt bulunmuyor.
  • Ücreti ödemeyen, eksik yatırana cezalar artacak. Ücretin günlük ya da maktu belirlenmesi netleştirilecek. Genel tatil ücreti ödemeyene ceza netleştirilecek. Mevcut esnek çalışma düzenlemeleri etkinleşecek. Çocuk çalışanlara yönelik mevzuat düzenlenecek.

Sendikalı çalışan sayısı 2,5 milyonu aştı

Öte yandan, Türkiye genelinde sendikalı işçi sayısı, 2 milyon 495 bin 423’e yükseldi. Buna göre, 16 milyon 395 bin 275 işçiden yüzde 15.22’sine denk gelen 2 milyon 495 bin 423’ünün herhangi bir işçi sendikasına üyeliği bulunuyor. Toplam 20 iş kolu arasında en fazla işçinin yer aldığı iş kolu, 4 milyon 222 bin 728 işçiyle “Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar” oldu. Bunu 1 milyon 976 bin 475 işçiyle “metal” ve 1 milyon 670 bin 363 işçiyle “inşaat” iş kolu izledi.

Kaynak: (Haber Merkezi)