Bakan Işıkhan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda tüm kesimlere gereken önlemleri alma ve mevzuatı uygulama çağrısında bulundu. İş yerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sunmanın önemine dikkat çekti.

Sahte Yetkili Servislere 15 Milyon TL Cezai İşlem Sahte Yetkili Servislere 15 Milyon TL Cezai İşlem

  2012’de yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile son 9 yılda ölümlü iş kazası oranında %36,5 azalma sağlandı. Bakanlık, kişisel koruyucu donanımların piyasa gözetimi ve denetimini sürdürüyor.

  Işıkhan, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi için eğitim, çalıştay ve ulusal/uluslararası projeler yürütüldüğünü belirtti. Ayrıca, kamu İSG istişare toplantıları ile işbirliği ve koordinasyon sağlandığını ifade etti.

 Türkiye’de 64 bin 145 iş güvenliği uzmanı, 28 bin 323 iş yeri hekimi ve 14 bin 389 diğer sağlık personeli bulunuyor. Bakanlık, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin etkin yürütülmesi için işverenlere destek ve teşvikler sunuyor.

 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 10. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, sektördeki gelişmeleri ve geleceğe hazırlık konularını ele alacak.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı