Hatay’ın İskenderun ilçesinde, 6 Şubat depremlerinin ardından acil ihtiyaç duyulan bir hastane projesi hayata geçirildi. 27 Mart’ta temeli atılan ve 8 ay gibi kısa bir sürede inşa edilen İskenderun Acil Durum Hastanesi, 27 Kasım’da hasta kabulüne başladı.

200 Yataklı ve Tam Teşekküllü Bir Hastane

İskenderun Acil Durum Hastanesi, 200 yataklı ve tam teşekküllü bir hastane olarak hizmet veriyor. Hastanede, 33 poliklinik, 7 ameliyathane, 31 yoğun bakım yatağı, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanı, radyoloji cihazları ve laboratuvarlar bulunuyor. Hastanede, günlük ortalama 1500 poliklinik hizmeti sunuluyor.

Erdoğan: Türkiye, Kendi 5. Nesil Savaş Uçağını Üretme Yolunda Kritik Bir Adım Attı Erdoğan: Türkiye, Kendi 5. Nesil Savaş Uçağını Üretme Yolunda Kritik Bir Adım Attı

Hastanede, İskenderun’un yanı sıra çevre ilçelerden gelen depremzedelere de hizmet veriliyor. Hastane binası, tek katlı ve çelik konstrüksiyon olarak yapıldı. Hastane, acil durum hastanesi olmasına rağmen, bir devlet hastanesinde bulunması gereken bütün özelliklere sahip.

1000 Yataklı Bir Hastane Kompleksinin Parçası Olacak

İskenderun Acil Durum Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ali Çam, hastanenin ilçenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Çam, hastanenin yapıldığı alanın güvenli bir alan olduğunu ve hastanenin alt sınır komşusu olarak 600 yataklı bir eğitim araştırma hastanesinin yapımının devam ettiğini belirtti.

Çam, bu iki hastanenin birleşerek 1000 yataklı bir hastane kompleksini oluşturacağını ifade etti. Çam, hastanenin bulunduğu yerleşim alanının nüfusunun artacağını ve hastanenin çevre yol bağlantıları tamamlandığında son derece merkezi bir konumda kalacağını kaydetti.

Çam, hastanede yaklaşık 1000 kişilik bir personelle hizmet verdiklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA