slam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Zirvesi, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleştirildi. Zirve sonrası yayımlanan ortak bildiride, Gazze'yi abluka altında tutan siyonist rejime silah ihracatının durdurulması çağrısı yapıldı.

İngiltere, Gazze’ye Casus Uçaklarını Gönderiyor İngiltere, Gazze’ye Casus Uçaklarını Gönderiyor

Bildiride, İsrail'in Gazze'deki saldırganlığı kınanırken, Filistin halkının güvenlik ve barışa kavuşmasıyla İsrail ve bölge ülkelerinin de güvenlik ve barışa ulaşabileceğine vurgu yapıldı. İşgal ordusu ve terörist yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik silah kullanımının derhal durdurulması çağrısı yapıldı.

Bildiride ayrıca, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden İsrail'in işlediği savaş suçlarına ilişkin soruşturmayı tamamlaması talep edildi. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne ise İsrail'in kimyasal silah kullanımının araştırılması için çağrı yapıldı.

Ortak bildiride ayrıca uluslararası bir barış konferansının en kısa sürede toplanması çağrısında bulunuldu. Gazze'ye yönelik ablukanın kırılarak, yardım konvoylarının derhal girişine izin verilmesi talep edildi.

(İLKHA)