İsrail ve Hamas arasında anlaşma sağlanarak Gazze'ye yönelik saldırılar geçici olarak durduruldu. İnsani ara, esir takası ve insani yardımların sağlanması için önemli bir fırsat sunuyor.

Gazze Şeridi'ne en yakın İsrail şehri Sderot'un açıklarında silahlı çatışma ve patlama sesleri duyulduğu belirtildi. Ancak saat 07.00 itibarıyla çatışmalar durduruldu ve insani yardımların Gazze Şeridi'ne nakliyesi başladı.

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanan mutabakat planına göre, Refah Sınır Kapısı'ndan insani yardımlar Gazze'ye taşınacak. Bu önemli adım, Gazze'de yaşanan insani felaket ve yıkımın hafifletilmesi için büyük bir fırsat oluşturuyor.

ABD’den Tayvan’a 360 Milyon Dolarlık Silah Satışı ABD’den Tayvan’a 360 Milyon Dolarlık Silah Satışı

Anlaşma ayrıca esir takasını da içeriyor. İsrailli esirlerden 13 kadın ve çocuk, Gazze Şeridi'nden serbest bırakılarak Refah Sınır Kapısı'na doğru hareket edecek. Uluslararası Kızılhaç Komitesi, esirlerin lojistiğini sağlayacak ve sürecin tarafsız bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olacak.

Filistinli esirler de serbest bırakılacak. Ancak serbest bırakılacak esirlerin listesi henüz açıklanmadı. Filistinli kadın ve çocuk tutuklular, Ofer Askeri Hapishanesi'nde toplanacak ve ardından Filistinli yetkililere teslim edilecek.,

Kaynak: (Haber Merkezi)