ABD Uçak Gemisi Güney Kore’ye Ulaştı ABD Uçak Gemisi Güney Kore’ye Ulaştı

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırarak, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun "terör örgütü" olarak ilan edilmesi ve İran'ın füze programına yönelik yaptırımların artırılması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Katz, 32 ülkeye mektup göndererek ve birçok önemli siyasi figürle görüşerek, İran'ın bölgesel ve global tehditlerine karşı uluslararası toplumu uyardı. Katz, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, "Çok geç olmadan İran'ın derhal durdurulması gerekiyor." ifadesini kullanarak, bu çağrının aciliyetini vurguladı.

Son dönemde İran ile İsrail arasındaki gerilimler, özellikle İsrail'in 1 Nisan'da İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlediği ve 7 İranlı yetkilinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısı sonrası daha da alevlenmişti. İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e yönelik geniş çaplı bir hava saldırısı başlatması, iki ülke arasındaki durumu daha da gerdi.

İsrail, İran'ın son saldırılarını çoğunlukla hava savunma sistemleri ile savuşturduğunu, ancak güneydeki bir askeri üsse isabet eden füzeler olduğunu bildirdi. İsrail basını ise Tel Aviv yönetiminin, İran'ın bu saldırılarına "açık ve etkili" bir şekilde yanıt verme kararlılığı içinde olduğunu öne sürdü.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı