İsrail'in Filistin'i adım adım hem fiziksel hem dijital olarak işgale yönelmesi, Oslo Anlaşmaları'na dayanıyor. Ancak anlaşmaların vaat ettiği bağımsızlık, pratikte tam tersi bir sonuç doğurdu. İsrail, Filistin'in telekomünikasyon altyapısını kontrol altına alarak, her türlü bilgiyi doğrudan Tel Aviv'e aktardı.

İçişleri Bakanlığı, Son 10 Ayda 469 Organize Suç Örgütünü Çökertti İçişleri Bakanlığı, Son 10 Ayda 469 Organize Suç Örgütünü Çökertti

İsrail, Filistin'i sadece fiziksel değil, dijital ve teknolojik yöntemlerle de işgal etti. Havadan keşif dronlarından biyometrik tanımlama sistemlerine kadar birçok teknolojiyi kullanarak Filistin'i tam bir gözetim altına aldı. Bu, Gazze'nin "havadan işgal edilmiş bir yerleşim bölgesi" haline gelmesine neden oldu.

İsrail ve Filistin, sosyal medya üzerinden kendi propaganda savaşlarını yürütüyorlar. Ancak İsrail, Filistin'in gerçek zamanlı bilgi paylaşımına sınırlamalar getirerek ve dezenformasyon kampanyalarıyla uluslararası kamuoyunu etkilemeye çalışıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı