İzlanda'nın başkenti Reykjavik'in güneyinde Reykjanes yarımadasında bulunan yanardağ , yeniden volkanik faaliyete geçerek patladı.

İzlanda Metoroloji Ofisi'nden yapılan açıklamada, "Lavlar, 50 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor; oluşan çatlak, 2,5 kilometre dolaylarında görünüyor ve büyüyor" denildi.

ABD'de Yüz Binlerce Vatandaşın Belgesiz Yakınlarının Kalıcı Oturum İşlemleri Kolaylaştırılacak ABD'de Yüz Binlerce Vatandaşın Belgesiz Yakınlarının Kalıcı Oturum İşlemleri Kolaylaştırılacak

Ulusal Polis Kamu Güvenliği Departmanı’nın açıklamasına göre yolların trafiğe kapatıldığı belirtilerek, "Daha önce de belirtildiği gibi lav artık Grindavikurber'in kuzeyindeki Grindavikurvegur'un üzerine aktı. İzlanda Yol İdaresi'nden alınan bilgiye göre, Kuzey Işıkları Yolu da lavlarla kaplı ve lavların Svartsengi'nin kuzeyindeki Grindavikurvegur'u geçmesine sadece 50 metre kadar var. Nesvegur'un lav akıntısı nedeniyle yakın zamanda kapanma ihtimali yüksek. Lav ayrıca güneye Suourstrandarvegur'a doğru akıyor. İzlanda Karayolu İdaresi durumu yakından izliyor ve patlama henüz yeni başladığı için harekete geçmeyi bekliyor. Grindavík'e giden ve giden tüm yollar şu anda trafiğe kapalı" ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak: (İLKHA)