İzlanda'nın Reykjanes Yarımadası'nda bulunan Grindavik kasabasında meydana gelen yanardağ patlaması, bölgede acil durum ilan edilmesine ve yerleşim yerlerinin tahliye edilmesine neden oldu. Kasabada meydana gelen depremlerin ardından yanardağın patladığı belirtilen açıklamada, kasaba sakinlerinin güvenli bölgelere nakledildiği bilgisi paylaşıldı.

Japonya Savunma Bakanlığı: 43 Trilyon Yenlik Savunma Harcamaları Planı Yetersiz Bulundu Japonya Savunma Bakanlığı: 43 Trilyon Yenlik Savunma Harcamaları Planı Yetersiz Bulundu

İzlanda Sivil Savunma ve Acil Durum Yönetimi yetkilisi Hjordis Gudmundsdottir, kasabayı lav akışlarından korumak amacıyla inşa edilen duvarların sağlam olduğunu, ancak lavların alt yapıya zarar verebileceğini belirtti. Bölgedeki durumu yakından takip ettiklerini ve gerekli önlemleri aldıklarını ifade etti.

Olayın yaşandığı bölgede daha önce 18 Aralık'ta başka bir yanardağın patladığı açıklanmıştı. İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO), olayın bölge için "büyük bir patlama durumu" olduğunu ifade etmişti. İzlanda Sivil Savunma ve Acil Durum Yönetimi yetkilisi Vidir Reynisson, magma akışına dikkat çekerek, vatandaşları güvenli alanlara yönlendirmiş ve durumu kontrol altına alma çabalarını sürdürdüklerini belirtmişti.

Kaynak: (Haber Merkezi)