ABD Savunma Bakanı Austin: "İran ile Savaş İstemiyoruz, Ancak Hazırlıklıyız" ABD Savunma Bakanı Austin: "İran ile Savaş İstemiyoruz, Ancak Hazırlıklıyız"

İzlanda, Reykjanes Körfezi'nde meydana gelen dördüncü yanardağ patlaması sonrasında bir kez daha acil durum ilan etti. İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO) tarafından yapılan açıklamada, Stori-Skogfell ile Hagafell arasında volkanik bir patlamanın yaşandığı belirtildi. Canlı videolar, lavların alev aldığını ve dumanın yükseldiğini gösterdi.

İzlanda Sivil Koruma ve Acil Durum Yönetimi Dairesi, yeni patlamanın tam yerini belirlemek için bir helikopter gönderdiğini duyurdu. Ayrıca, polisin patlamanın ardından bölgede olağanüstü hal ilan ettiği bildirildi. IMO'ya göre, bu son patlama, 8 Şubat'taki önceki patlamayla aynı bölgede meydana geldi. Yetkililer, lav akışının güneye doğru ilerlediğini ve balıkçı köyü Grindavik'i korumak için inşa edilen setlere yönlendirildiğini açıkladılar.

Ulusal yayın kuruluşu RUV, patlamanın başladığı sırada İzlanda'nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Blue Lagoon termal spasından yüzlerce kişinin tahliye edildiğini belirtti. Ancak, İzlanda'nın ana havaalanı olan Keflavik'te herhangi bir uçuş kesintisinin yaşanmadığı bilgisi paylaşıldı.

İzlanda'daki yanardağ patlamaları, bölgedeki yerel yönetimlerin ve yetkililerin süregelen bir zorlu mücadeleyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Herhangi bir olumsuz etkinin önlenmesi için devam eden gözlem ve önlem çalışmaları, İzlanda halkının güvenliğini sağlamak adına önemli bir adımdır.

Kaynak: (İLKHA)