Şanlıurfa 15 Temmuz Anma Etkinliklerine Hazır Şanlıurfa 15 Temmuz Anma Etkinliklerine Hazır

İzmir Valisi Süleyman Elban, Torbalı ilçesindeki bir lokantada yaşanan patlama sonucunda ölü sayısının 5'e çıktığını ve 57 yaralının dört ayrı hastanede tedavi altında olduğunu açıkladı.

Vali Elban, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanedeki yaralılardan birinin daha hayatını kaybettiğini belirtti. Ölü sayısının artabileceği endişesi taşınırken, yaralılardan birinin durumu ağır olsa da hayati tehlikesi olmadığı belirtildi. Elban, "Yaralıların içinde durumu ağır olan bir arkadaşımız var ama hayati tehlikesi olmadığını değerlendiriyoruz" diyen Elban, "Hasar alan binalarda yaşayan vatandaşlarımızın geçici konaklamalarıyla ilgili tedbirlerimizi aldık. Arzu edenleri ilçemizdeki değişik otellerimizde konaklatacağız. Bunun dışında iaşeyle ibateyle ilgili çalışmaları başlattık. Öbür tarafta 2 tane savcımız hem sahada, alanda hem de hastanelerde çalışmalarını yürütüyorlar." diye konuştu.

Vali Elban, AFAD, sağlık ekipleri, jandarma ve itfaiyenin olay yerindeki çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı ekiplerin binaların hasar durumunu değerlendirdiğini ifade eden Elban, sonuçlar tamamlandığında hangi binalarda sorun olduğunu açıklayacaklarını söyledi. İhmal olup olmadığına dair soru üzerine Elban, "Çevre Şehircilik'teki arkadaşlarımız binaların sağlığıyla, hasar durumuyla ilgili çalışmalarını yürütüyorlar. Çalışmalar tamamlandığında hangi binalarda sıkıntı var hangilerinde teknik olarak yok onu da açıklayacağız. Şu an için çok yönlü araştırma devam ediyor. İhmal, sorun var mı çok yönlü araştırmadan sonra ortaya çıkacak." dedi.

Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, patlamanın olduğu iş yerinin tüpünü dün değiştiren H.C. gözaltına alındı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı