Van’da İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Ramazan Bayramı öncesinde kara yollarında yaşanan yoğunluk nedeniyle havadan ve karadan denetimlerini yoğunlaştırdı. Trafik güvenliğini sağlamak için helikopter, dron ve hız tespit cihazları kullanılıyor.

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi birçok sektörde hareketlilik yaşanırken, e-ticaret sektörü de yüzü gülenler arasında. Sektör profesyonelleri, bayram öncesi yaşanan hareketlenmeden oldukça memnun.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Çevikoğlu, ramazan ayı ve bayram alışverişlerinin e-ticaret üzerinden yapılmaya devam ettiğini belirtti. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının çevrim içi alışverişe yönelmesi ve kampanyaların etkisiyle bu bayram alışverişlerinde de e-ticaretin ön planda olmasını beklediklerini vurguladı.

Çevikoğlu, “Özellikle bayrama özel markaların ve pazar yerlerinin kampanyaları ile alışverişlerde yüzde 30 artış yaşandığını gözlemliyoruz. Bayram için hazırlanacak tatlı malzemeleri, çikolata, şeker, kahve gibi gıda alışverişleri ile giyim ve ayakkabı alışverişleri en fazla tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Aynı zamanda bayram tatili nedeniyle insanlar yoğun olarak şehir dışına çıkacaklar. Yolculukları dolayısıyla internet üzerinden yaz lastiğine yöneldikleri için bu alanda da normal dönemlere göre artış görülüyor. Bununla beraber uçak rezervasyonlarında da benzer bir yoğunluğun olduğunu söyleyebilirim. Tüm ürün gruplarında yüzde 25-30 arasında indirimlerin yapıldığı Ramazan Bayramı döneminde 200-300 milyarlık bir satışın gerçekleşmesini bekliyoruz.” dedi.

Çevikoğlu, bu bayramda ortalama sepet tutarının 750 lira olarak gerçekleşmesinin beklendiğini dile getirdi. Alışveriş yaparken tüketicilere “Güven Damgası” olan siteleri tercih etmelerini önerdi.  

Yeni Atamalar Resmî Gazete'de Yayımlandı Yeni Atamalar Resmî Gazete'de Yayımlandı

Kaynak: AA