Japonya hükümeti, Ukrayna'nın altyapısının yeniden inşası dahil olmak üzere 7 farklı alanda toplam 15,8 milyar yen (106 milyon dolar) destek vereceğini duyurdu.

Resmi Kyodo Ajansının kabine kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Japonya, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının devam ettiği bir dönemde, Ukrayna'nın yeniden inşasına katkı sağlayacak. Bu kapsamda, yarın Tokyo'da düzenlenecek "Ekonomik Yeniden Yapılanmanın Teşviki için Japonya-Ukrayna Konferansı'nda" 10'dan fazla işbirliği anlaşması imzalanacak.

Konferansa, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'in yanı sıra her iki ülkeden bürokrasi ve iş dünyasından 300'ü aşkın yetkili katılacak.

ABD'nin Önemli Diplomatı John Bass Türkiye'de: Stratejik Görüşmeler ve Diplomasi Trafiği Yoğunlaşıyor ABD'nin Önemli Diplomatı John Bass Türkiye'de: Stratejik Görüşmeler ve Diplomasi Trafiği Yoğunlaşıyor

Japonya'nın merkezi hükümeti, Ukrayna'ya altyapı yeniden inşası ve mayın temizliği gibi farklı alanlarda toplam 15,8 milyar yenlik finansman sağlayacak.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, bu ay içinde Kyodo'ya yaptığı açıklamada, Japon firmalarının enerji, altyapı, tarım ve mühendislik gibi sektörlerde iyileşmeye katkı sağlamada önemli bir rol oynayabileceğini belirtmişti.

Kaynak: AA