Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Fransa ziyareti sırasında Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütüne (OECD) katılımının 60. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleşen OECD Bakanlar Konseyi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Kişida, Japonya'nın üretken yapay zeka kullanımının düzenlenmesinde küresel ölçekte liderlik yapmaya hazır olduğunu belirtti. Bu adım, yapay zeka alanında etik ve güvenilirliği sağlamak amacıyla uluslararası bir işbirliği çağrısı niteliği taşıyor.

Başbakan Kişida, üretken yapay zekanın dünyaya önemli fırsatlar sunarken aynı zamanda dezenformasyon gibi riskleri de beraberinde getirdiğini vurguladı. Bu nedenle yapay zekanın getirdiği evrensel fırsatları ve riskleri ele almak için ortak bir amaç etrafında birleşilmesi gerektiğini ifade etti.

İki Dev Kara Deliğin Birleştiği tespit edildi İki Dev Kara Deliğin Birleştiği tespit edildi

Japonya, geçen yıl Hiroşima'daki G7 Liderler Zirvesi'nde başlattığı "Hiroşima Yapay Zeka Süreci" ile üretken yapay zekanın kullanılmasına ilişkin ilkelerin belirlenmesine öncülük etme hedefini tekrarladı. Bu süreç, yapay zekanın etik ve güvenilir bir şekilde kullanılması için davranış kuralları ve ilkelerin belirlenmesini amaçlıyor.

 Japonya, OECD ile Asya bölgesi arasında bir köprü görevi üstleneceğini açıkladı. Bu, bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi ve küresel düzeyde yapay zeka konusundaki standartların belirlenmesine katkı sağlayacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı