Japonya'nın batısında, İshikawa eyaletinde ve Noto Yarımadası kıyısında meydana gelen depremler felaketi derinleştiriyor. Japonya Meteoroloji Ajansı'na (JMA) göre, 1, 2 ve 3 Ocak tarihlerinde bölgede büyüklükleri 5 ile 7 arasında değişen depremler kaydedildi. Yarımada bölgesinde bugün kaydedilen iki yeni depremle birlikte artçı sarsıntılar devam ediyor.

İshikawa Eyalet Valiliği, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 78'e yükseldiğini ve 300'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Eyalet genelinde 165 okul ve tesiste hasar tespit edilirken, 30 bini aşkın kişi okul ve spor salonları gibi tahliye noktalarında konaklıyor.

Rusya’dan Afrika’ya 200 Bin Tonluk Tahıl Yardımı Rusya’dan Afrika’ya 200 Bin Tonluk Tahıl Yardımı

Bölgedeki yağışların toprak kaymalarını tetikleyebileceği uyarıları yapılırken, 50'den fazla kişinin akıbeti belirsiz durumda. Japonya Öz Savunma Kuvvetleri'ne (SDF) bağlı 2 bin personel bölgede arama-kurtarma çalışmalarına katılırken, ağır iş makineleri felakete maruz kalan bölgelerde kullanılmak üzere taşınıyor. SDF'nin helikopterleri ihtiyaç malzemesi tedariki için kullanılırken, nakliye gemisi enkaz temizleme faaliyetleri için bölgeye ağır iş makineleri taşıyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)