Deprem sonrası artçı sarsıntılar ve toprak kaymaları nedeniyle 200’den fazla kişi kayboldu, 300’den fazla kişi yaralandı.

Japonya’nın Ishikawa eyaletinde çarşamba günü yaşanan deprem felaketi, ülkeyi yasa boğdu. Yerel saatle 08.00’de başlayan ve en büyüğü 7,6 olan bir dizi deprem, bölgede büyük hasara ve can kaybına yol açtı. Deprem sonrası devam eden artçı sarsıntılar ve toprak kaymaları, kurtarma çalışmalarını zorlaştırdı.

Ölü Sayısı 110’a Yükseldi

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 110’a yükseldi. Ölenlerin çoğunun Anamizu şehrinde olduğu belirtildi. Anamizu şehrinde meydana gelen toprak kayması sonucu en az 10 kişinin şehirde, 170’ten fazla kişinin de eyaletin çeşitli bölgelerinde mahsur kaldığı bildirildi. Kurtarma ekipleri, enkaz altında kalanları aramaya devam ediyor.

200’den Fazla Kişi Kayıp

Depremlerde 200’den fazla kişinin kayıp olduğu açıklandı. Kayıp kişilerin yakınları, umutla haber bekliyor. Bazı kayıp kişilerin, telefonla ulaşılamayan veya tahliye edilemeyen kişiler olabileceği ifade edildi. Yetkililer, kayıp kişilerin sayısının değişebileceğini söyledi.

300’den Fazla Kişi Yaralandı

İşikawa Eyalet Valiliği, 300’den fazla yaralının hastanelerde tedavi gördüğünü açıkladı. Yaralıların durumlarının ciddiyet derecesi hakkında bilgi verilmedi. Depremde yaralananların çoğunun, düşen eşyalar veya cam kırıkları nedeniyle yaralandığı belirtildi.

ABD, Yemen’den gelen füze saldırısını doğruladı ABD, Yemen’den gelen füze saldırısını doğruladı

31 Bin Kişi Tahliye Edildi

Deprem nedeniyle 31 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi. Tahliye edilen kişiler, okul, spor salonu, tapınak gibi geçici barınma merkezlerine yerleştirildi. Tahliye merkezlerinde kalan kişilere gıda, su, battaniye gibi temel ihtiyaç malzemeleri dağıtıldı.

Japonya’nın Ishikawa eyaletinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 110’a çıktı. Deprem sonrası artçı sarsıntılar ve toprak kaymaları nedeniyle 200’den fazla kişi kayboldu, 300’den fazla kişi yaralandı. Depremde evlerini terk etmek zorunda kalan 31 bin kişi, geçici barınma merkezlerine yerleştirildi.

Kaynak: (İLKHA)