Japonya, deprem kuşağında yer alan bir ülke. Ancak son günlerde yaşanan sarsıntılar, halkı tedirgin ediyor. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), İşikawa’nın Noto Yarımadası ve açıklarında 2 saat içinde 5 ila 7,6 büyüklüğünde 11 deprem kaydetti. Aynı bölgede 4 ile 5 arası büyüklükte 20’den fazla deprem daha oldu.

Afganistan İslam Emirliği, Doha Toplantısına Katılmayacak Afganistan İslam Emirliği, Doha Toplantısına Katılmayacak

Artçı Şoklar Devam Edebilir

JMA, bölgede artçı şokların devam edebileceği uyarısında bulundu. Sarsıntılar, İşikawa geneli ile Japon Denizi (Doğu Denizi) kıyısındaki Toyama, Fukui ve Niigata eyaletleriyle başkent Tokyo ve çevresinde de hissedildi. Bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandı.

Tsunami Uyarısı Yapıldı

Depremlerin ardından JMA, Yamagata, Niigata ve Toyama sahilleri için 3 metre yüksekliğinde tsunami dalgaları beklendiğini duyurdu. Halktan, sahilden uzak durmaları ve yüksek yerlere çıkmaları istendi. Tsunami uyarısı, daha sonra kaldırıldı.

Nükleer Santrallerde Sorun Yok

Japonya Nükleer Düzenleme Kurulu, depremin merkez üssü yakınlarındaki Niigata ve Fukui eyaletlerinde bulunan nükleer güç santrallerinde anormallik saptanmadığını açıkladı. Bu santrallerden biri olan Kashiwazaki-Kariwa, 2011 yılında meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan Fukuşima nükleer felaketinden sonra faaliyetlerini durdurmuştu.

Kaynak: (İLKHA)