Japonya'da "et yiyen" bakterinin yol açtığı ve potansiyel ölümcül kabul edilen streptokokal toksik şok sendromu (STSS) vakalarında büyük artış yaşanıyor. 

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID), bu yıl Haziran ayının başı itibarıyla STSS vaka sayısının 977'ye ulaştığını ve bunun şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sayı olduğunu açıkladı.

Gıda Zehirlenmesinden Korunmanın Yolları Gıda Zehirlenmesinden Korunmanın Yolları

NIID yetkilileri, 2023 yılının aynı döneminde 941 vaka görüldüğünü belirterek, kayıtların tutulmaya başlandığı 1999'dan bu yana vaka sayısının bu kadar yüksek seviyeye ulaşmadığını vurguladı. 

Açıklamada, hastalığın "streptokok pyogenes" bakterisinden kaynakladığı ve sıklıkla boğaz ağrısıyla ilişkilendirildiği, takip eden dönemde uzuv nekrozuna ve çoklu organ yetmezliğine yol açabildiği kaydedildi.

Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanı Takemi Keizo, temel enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasının önemini vurguladı ve  "Enfeksiyon eğilimlerini izlemeye devam etmenin gerekli olduğuna inanıyoruz." dedi.

Çoğunlukla 30 yaş civarındaki kişilerde görülen "et yiyen" bakterinin yol açtığı STSS, "potansiyel ölümcül" olarak nitelendiriliyor. 
 

Kaynak: (İLKHA)