Sekisui House yaptığı açıklamada, Tokyo'nun  Kunitaçi bölgesinde 10 katlı, 18 daireli bir apartmanın sakinlerin Fuji Dağı'nı görmesini engellediğini söyledi.

Batı Şeria ve Kudüs'te Genel Grev Batı Şeria ve Kudüs'te Genel Grev

Bölgedeki mahalle sakinleri, inşaatı tamamlanmış ve daireleri satışa hazır olan binanın Fuji Dağı manzarasını kısmen engellediğinden şikayetçi oldu.

İnşaat projesinde, "manzara üzerindeki etkinin yeterince dikkate alınmadığının kabul edildiği" bildirilen açıklamada, satışa hazır hale gelmesi yakın yapının yıkım kararının alındığı belirtildi.

Müteaahhit firma, durumu "nadir" olarak nitelendirerek mahalle sakinlerinden özür diledi. Yıkım kararı, Kunitaçi Belediyesine bildirilmiş olup, Sekisui House yıkım maliyetlerini karşılayacağını açıkladı.

Firmanın açıklamasında "Manzaraya değer veren kültürün farkındaydık ama bunu yeterince göz önünde bulunduramadık. Sözleşme taraflarından da özür dileriz" ifadesi kullanıldı.

Japonya'da Yamanaşi ve Şizuoka eyaletleri arasında bulunan, "UNESCO Dünya Miras Listesi"nde yer alan 3 bin 776 metre yüksekliğindeki Fuji Dağı, ülkenin ulusal simgelerinden biri olarak kabul ediliyor.


 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı