OpenAI, Yapay Zeka Modeli "Sora"yı Tanıttı OpenAI, Yapay Zeka Modeli "Sora"yı Tanıttı

Japonya, tarihte Ay’a ulaşan beşinci ülke olma başarısını gösterdi. Ancak, Ay’a iniş yapan SLIM aracı, batarya sorunuyla karşı karşıya. Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), aracın bataryasının birkaç saat içinde bittiğini ve güneş panellerinin enerji üretmediğini açıkladı.

SLIM, Ay’a “nokta atışı” iniş yaptı

SLIM, Ay’ı Araştırmak için Akıllı İniş Aracı’nın kısaltması. Araç, Ay’a “benzeri görülmemiş derecede yüksek hassasiyette bir iniş” yapmayı amaçlıyordu. Araç, 20 Ocak’ta yerel saatle 00.20’de Ay’a başarılı bir şekilde indi. Ancak, aracın bataryası 2 saat 40 dakika sonra tükendi.

JAXA, aracın yerleşik güneş panellerinin, güneş yönüne doğru bakmadığı için enerji üretemediğini ve böylelikle bataryasının şarj edilemediğini bildirdi. JAXA, aracın diğer fonksiyonlarının çalıştığını ve Ay’dan veri gönderdiğini belirtti. JAXA, aracın, Güneş ışınlarının, Ay’ın batı yönüne yansımasıyla şarj edilerek yeniden başlatılabileceğini umduğunu söyledi.

SLIM, Ay yüzeyinde hareket edebilen bir sonda taşıyor

SLIM, Mitsubishi Electric tarafından üretilen 700 kilogram ağırlığında, 2,4 metre yüksekliğinde ve 2,7 metre genişliğinde bir araç. Araç, Ay yüzeyinde hareket edebilen küre şeklinde ve tenis topundan biraz daha büyük bir sonda taşıyor. Sonda, Ay’ın jeolojik yapısı ve kaynakları hakkında bilgi toplamak için tasarlandı.

SLIM’i taşıyan H2A roketi, eylül ayı sonunda güneybatıdaki Kagoşima’ya bağlı Tanegaşima Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi. SLIM, Ay’a iniş yapabilen beşinci ülke olan Japonya’nın uzay araştırmalarındaki önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

Kaynak: AA