Günün ilk öğünü olması nedeniyle herkeste farklı bir anlam barındıran kahvaltı sofraları, vücut için de diğer öğünlerden başka bir önem taşıyor. Uyku esnasında geçen uzun süre boyunca aç kalan vücut, ilk beslenmesini kahvaltı aracılığıyla alıyor. Bu nedenle kahvaltı konusunda hassas olunması gerektiğini söyleyen uzman isimler, enerji ve vitamin yüklü kahvaltılıkların yerinde bir tercih olduğuna dikkat çekiyor.

Güne enerji ve vitamin yüklü bir kahvaltı ile başlamanın doğru olduğuna dikkat çeken uzman isimler, bunun tam tersi durumlarda vücudun iltihap ile dolup taştığını ifade ediyor. Bu iltihapların kronik rahatsızlıklara neden olduğunu hatırlatan uzmanlar, diyabet ve kalp hastalıklarının bu anlamda risk oluşturduğunu söylüyor. Ayrıca obezitenin de kahvaltıda tüketilen gıdalar ile ilgili olabileceğini bildiren uzman isimler, özellikle iki gıdadan kahvaltıda uzak durmayı tavsiye ediyor. İşte o gıdalar…

KAHVALTILIK GEVREK, SABAHLARI İÇİN İYİ BİR TERCİH DEĞİL

misir_gevregi_kilo_aldirir_mi_ya_da_zayiflatir_mi_sut_ile_yerseniz_1557399907_3318

Sabah kahve içmeden kendine gelemeyenler! İçmeden bir kez daha düşünün! Kafein’in bu zararlarını duyunca şaşıracaksınız… Sabah kahve içmeden kendine gelemeyenler! İçmeden bir kez daha düşünün! Kafein’in bu zararlarını duyunca şaşıracaksınız…

Bilinenin aksine kahvaltılık gevrekler uzmanlara göre sabahın ilk öğünü olmak için doğru bir tercih değil. Her ne kadar reklamlarında besleyici olarak gösterilse de kahvaltılık gevreklerde haddinden fazla şeker oranı yer alıyor. Hatta uzmanlar bu oranın kurabiye ve tatlılardan daha fazla olduğuna işaret ediyor. Tam tahılların veya yapay vitamin ile minerallerin eklenmesinin kahvaltılık gevrekleri sağlıklı hale getirmediğini bildiren uzman isimler, ilk öğünde sağlıksız olduğu kanıtlanmış olan şeker depolu kahvaltılık gevreklerden özellikle uzak durmayı öneriyor.

MARGARİNTOSTU OLABİLDİĞİNCE HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Kahvaltının sevilen çeşitlerinden biri olsa da margarin ile hazırlanan tostların vücut sağlığını riske atacağını söyleyen uzmanlar, ekmeğin içerisinde bulunan bileşenlerin kan şekerini çok hızlı bir şekilde yukarıya çektiğini bildirmiş bulunuyor. Buna ek olarak kalp için de pek sağlıklı bulunmayan margarin tosta eklendiğinde masum bir yiyecek olmaktan çıkan tost, sağlığınızı tehdit ediyor. Bu nedenle de uzmanlar, kahvaltıda margarinli tost yememeyi özellikle öneriyor.

Kaynak: Haber Merkezi