İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye'nin düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığıyla mücadelesine ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, son bir haftada gerçekleştirilen "Kalkan-25" operasyonlarında toplamda 149 göçmen kaçakçısı ve 2 bin 563 düzensiz göçmenin yakalandığını bildirdi.

Yerlikaya açıklamasında, Türkiye'nin göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelesinin kararlılıkla sürdüğünü vurgulayarak, "Provokatörlere izin vermedik, vermeyeceğiz. Milli menfaatlerimiz doğrultusunda, ️kamu düzeni ve güvenliğimizden asla taviz vermeden, ️insan haklarına, hukuka, medeniyet değerlerimize uygun olarak göç ile aralıksız mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Son 1 haftadır süren "Kalkan-25" operasyonlarında, göçmen kaçakçılığı organizatörleri ve düzensiz göçmenlere yönelik 100 operasyon gerçekleştirildiğini anlatan Yerlikaya, şu bilgileri verdi:

"Operasyonlarda, 149 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı, 42'si tutuklandı. 21'i hakkında adli kontrol kararı verildi. Diğerlerinin işlemleri devam ediyor. Ayrıca 2 bin 563 düzensiz göçmen yakalandı. Yakalanan düzensiz göçmenler, il göç idaresi müdürlüklerine teslim edildi ve sınır dışı işlemleri başlatıldı. Ülkemizin huzur ve güvenliği için göçmen kaçakçılığı organizatörlerinin her an enselerindeyiz️."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı