TES-İŞ Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, Türkiye'deki kamu işçilerinin ücret dengesizlikleriyle mücadele etmek amacıyla yeni bir talepte bulundu. Kamuda farklı başlangıç tarihlerine sahip olan toplu iş sözleşmelerinin işçiler arasında ücret adaletsizliği yarattığını belirten Kabaloğlu, sözleşmelerin başlangıç tarihine göre farklılık gösteren yüzde 32,57'lik zamın, mart ayında başlayan sözleşmelere de 1 Ocak'tan itibaren uygulanmasını talep etti.

İş Barışının Yeniden Tesis Edilmesi İsteniyor

Kabaloğlu'nun açıklamasına göre, sözleşmelerin yürürlük tarihindeki farklılıklar nedeniyle mart ayında zam alacak işçilerin yüzde 32,57'lik artışı alamayacak olması, ücret dengesizliğine yol açıyor. Bu durumu düzeltmek ve iş barışını yeniden tesis etmek adına TES-İŞ, TÜRK-İŞ ile birlikte ek bir protokol talep ediyor.

Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Artış Durmuyor Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Artış Durmuyor

Diğer Talepler ve Beklentiler

Kabaloğlu, ayrıca KİT ve sulama birliği çalışanlarına kadro verilmesini, özel sektörde ücret artışlarının yapılmasını ve yüksek hakem kararlarının daha adil olmasını talep etti. Ayrıca, TÜİK'in enflasyon verilerinin gerçek enflasyonu yansıtması, işçi emeklisine refah payı verilmesi ve iş yerlerinde iş barışının korunması taleplerini de dile getirdi.**

Kaynak: (Haber Merkezi)