Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın "Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri Yeniden İmar ve Gelişme Raporu"na göre, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı etkiler ve yapılan harcamaları detaylandırdı. Rapora göre:

Depremlerden etkilenen 11 ilde yapılan hasar tespit çalışmalarında, 2 milyon 258 bin 622 binadan 39 bin 361'inin yıkıldığı, 21 bin 191'inin acil yıkılacak, 202 bin 571'inin ağır hasarlı olduğu belirlendi.

1212 Kumar Sitesine Karşı Hukuki Mücadele Başladı 1212 Kumar Sitesine Karşı Hukuki Mücadele Başladı

Kamu kurumları, bölgedeki acil yardım, iyileştirme ve yeniden inşa faaliyetlerine odaklanarak önemli bir kaynak ayırdı.

Mali Destek ve Bütçe Tahsisleri

Geçen yıl, Merkezi Yönetim Bütçesi'nden 761,7 milyar lira ödenek tahsis edildi. Bunun yanı sıra 540 milyar lira ek bütçe tahsisi gerçekleştirildi.

Toplamda, kamu kurumlarının geçen yıl deprem harcamaları için tahsis ettiği kaynaklar, bağışlarla birlikte 1 trilyon 139,7 milyar lirayı buldu.

2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nden deprem harcamalarına 1 trilyon liranın üzerinde kaynak ayrıldı.

Politika Odakları ve İyileştirme Planları

Deprem bölgesinde iyileştirme çalışmalarına yönelik olarak, 12. Kalkınma Planı'nda afetlere karşı dirençliliğin artırılması ve hasarın giderilmesine yönelik politikalara ağırlık verildi.

Bu kapsamda, birçok sektörde afetlere karşı dirençliliği artırmaya yönelik politikalara öncelik verildi ve bölgenin iyileştirilmesi için önemli adımlar atıldı.

Kaynak: AA