Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısı, kamuda birden fazla maaş uygulamasına sınır getiriyor. Meclis'e sunulan düzenleme ile kamu görevlileri artık sadece bir görevleri için maaş alabilecekler. 

Yeni yasa tasarısına göre, her statüdeki kamu görevlisi sadece bir görev için maaş alabilecek ve bu maaş, en yüksek devlet memuru maaşı olan 92 bin lirayı geçemeyecek. Ek olarak, görev tazminatı veya huzur hakkı gibi ödemeler de artık hazine geliri olarak değerlendirilecek.

Kıskaç-22 Operasyonları: 27 İlde FETÖ'ye Büyük Darbe Kıskaç-22 Operasyonları: 27 İlde FETÖ'ye Büyük Darbe

Düzenleme, kamu kurumlarında tasarruf tedbirlerinin yasal çerçevesini oluşturacak ve 32 madde ile bürokratların bu tedbirlere uymamaları durumunda çeşitli idari cezalarla karşı karşıya kalabileceklerini belirtiyor. Bu cezalar arasında maaş kesintisi ve hatta işten çıkarma gibi önlemler yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, düzenlemenin denetimini üstlenecek ve kurumların harcamalarının tasarruf tedbirlerine uygunluğunu izleyecek.

Kamu kurumlarında yapılan harcamaların ve uygulamaların denetim altında tutulması, düzenlemeye uygun olup olmadığının izlenmesi için alınacak tedbirlere uymayanlar hakkında disiplin hükümleri uygulanacak ve sonuçları Cumhurbaşkanlığı'na bildirilecek.

Kaynak: (İLKHA)