Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, sosyal medyada kentte HIV ve HPV vakalarında artış yaşandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, Karabük Üniversitesi öğrencilerinin HPV ve HIV belirtileriyle hastanelere başvurduğu şeklinde dolaşan haberlere dair kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Türkiye genelinde olduğu gibi Karabük'te de sağlık tesislerinde halk sağlığını ilgilendiren tüm hastalıkların yakından takip edildiği ve düzenli kayıt tutulduğu ifade edildi. HIV ve HPV vakalarında herhangi bir anlamlı artışın bulunmadığı vurgulanırken, son günlerde bu konuda sağlık tesislerine herhangi bir başvurunun olmadığı da bildirildi.

Sağlık sisteminin, zan altında bırakan iddiaların aksine kayıtsız girişlere izin vermediği belirtilerek, sağlık çalışanlarının profesyonellikleri doğrultusunda hareket ettiği ve sağlık hizmetlerinin güvenilirliğinin korunduğu vurgulandı.

Üç Üniversiteye Toplamda 62 Akademisyen Alınacak Üç Üniversiteye Toplamda 62 Akademisyen Alınacak

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, kamuoyunu doğru bilgilendirmenin önemine vurgu yaparak, herhangi bir sağlık durumuyla ilgili resmi açıklamaların kendilerinden veya ilgili sağlık kuruluşlarından yapılmasının önemini tekrarladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı