Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Hamas ve İsrail arasında gerçekleşebilecek olan esir takası anlaşmasının yakın bir zamanda gerçekleşebileceğini belirtti. Al Sani, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

ABD'den Netanyahu'nun Silah Sevkiyatı İddialarına Sert Tepki ABD'den Netanyahu'nun Silah Sevkiyatı İddialarına Sert Tepki

Al Sani, görüşmede Gazze'de gerçekleşen soykırım, açlık, zorla yerinden etme gibi insanlık dışı uygulamaları ele aldıklarını ifade etti. Önceliklerinin, Gazze Şeridi'nde derhal ateşkesin sağlanması, ayrım gözetmeyen saldırıların sona ermesi, soykırım ve açlık uygulamalarının son bulması, ayrıca Gazze'ye uygulanan haksız kuşatmanın sona ermesi olduğunu belirtti.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Gazze'ye uygulanan ablukanın kırılması ve esir takası konularını ele aldıklarını dile getirdi. Hamas ile İsrail arasında gerçekleşecek olan esir takası anlaşması için önlerinde sadece küçük zorluklar olduğunu ifade etti. Al Sani, uluslararası toplumun, Gazze'ye yönelik saldırıları durdurmakta aciz kaldığını ve saldırıların insani, ahlaki ve hukuki bir felakete neden olduğunu vurguladı. Gazze'ye yönelik saldırıların bir an önce durdurulması ve insani koridorların açılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: (İLKHA)