Katar Kızılayı ve Qatar Charity, Yemen’in Taiz kentindeki Kardiyovasküler Merkez’de kardiyak kateterizasyon bölümünün açılışını yaptı. Bu girişim, kalp hastalarının acılarını hafifletmeyi amaçlıyor. 

Yemen Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanı Dr. Kasım Buheybe, merkezin genişletilerek Yemen’in diğer vilayetlerine de yayılmasını umduğunu ifade etti.

İran’da Tarihi Seçim Kararı: 28 Haziran’da Sandık Başına İran’da Tarihi Seçim Kararı: 28 Haziran’da Sandık Başına

Dr. Ebu Zer El Cundi, Katar Kızılayı ve Qatar Charity tarafından temsil edilen Katar Devleti’ne teşekkür ve şükranlarını sundu.

Qatar Charity Programlar Direktörü Dr. Abdullah Naim ise “uzun bir yolculuğun ve acıların ardından gelen” cihazın açılışını kutlayarak şunları söyledi:

“Cihaz merkeze hizmet edecek ve Yemenli kalp hastalarının büyük bir bölümünün acılarını hafifletecek. Proje, sadece merkeze kalp kateterizasyon cihazı sağlamakla sınırlı değil, aynı zamanda ilaç ve tıbbi malzeme sağlıyor. Ayrıca ihtiyaç sahibi hastalar için ücretsiz ameliyat ve kateterizasyon operasyonu gerçekleştirerek, savunmasız, yerinden edilmiş, düşük gelirli ve özel ihtiyaç gruplarına odaklanılacak.”

Kalp ve Damar Merkezi, Ağustos 2021’de uluslararası standartlara göre kurulan ve 200’den fazla Yemenli doktor, danışman, teknisyen ve idareciyi içeren Yemen’deki ilk uzmanlaşmış devlet merkezi unvanına sahip bulunuyor.

Kaynak: (İLKHA)