Hizbullah'ın 200 Günlük Operasyon Görüntüleri Yayınlandı Hizbullah'ın 200 Günlük Operasyon Görüntüleri Yayınlandı

Yoğun yağışlı geçen kış mevsiminin ardından sıcaklıkların hızla yükselmesi, Kazakistan'da karların ani bir şekilde erimesine yol açtı. Bu durum, ülkede ciddi su taşkınlarına neden oldu. Su altında kalan birçok köyün yanı sıra, kara yolları ve köprüler de su altında kalarak ulaşımı engelledi.

Acil Durumlar Bakanlığı, su baskınından etkilenen bölgelerde 13 bin 659 kişinin tahliye edildiğini duyurdu. Bunların 1655 kişinin helikopterlerle kurtarıldığı belirtildi. Ayrıca, 10 binden fazla büyükbaş ve küçükbaş hayvanın da tahliye edildiği bildirildi. Şu an itibarıyla, askerlerin de aralarında bulunduğu 8 bin 458 kişi su taşkınıyla mücadele ediyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, selin son 30 yılın en büyüğü olduğunu belirterek, durumun her an kötüleşebileceği uyarısında bulundu. Önceliklerinin can kayıplarını önlemek olduğunu vurgulayan Tokayev, su taşkınından etkilenen bölgelere gerekli yardımı sağlayacaklarını ve vatandaşların maddi kayıplarının tazmin edileceğini duyurdu.

Kazakistan, bu zorlu süreçte birlik ve koordinasyon içinde hareket ederek felaketin etkileriyle mücadele etmeye devam ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı