Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medyada yayılan ve vatandaşları endişelendiren bir iddiaya ilişkin açıklama yaptı. Merkez, “Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi” şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Kiralarda yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024’e kadar devam edecek

Merkez, TBMM Genel Kurulunda 2022 Haziran ayında kabul edilen ve konut kira artışlarının bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25’ini geçmemesine ilişkin düzenlemenin 2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldığını hatırlattı. Merkez, herhangi bir resmi kurumdan, yüzde 25 zam sınırının kaldırıldığına yönelik bir açıklama yapılmadığını tespit ettiklerini belirtti.

Altın Fiyatlarında Yükseliş Rüzgarı Altın Fiyatlarında Yükseliş Rüzgarı

Adalet Bakanı Tunç’un açıklaması yanlış yorumlandı

Merkez, iddialara dayanak olarak gösterilen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un açıklamasının da yanlış yorumlandığını ifade etti. Merkez, Bakan Tunç’un katıldığı bir TV programında, ‘Sizin tahmininiz yüzde 25 kira artışı uzatılmaz mı?’ sorusuna, ‘Yüzde 25 sınırı Temmuz’da sona eriyor. Maliye Bakanımızın özellikle enflasyon hedefiyle ilgili açıklamalarına baktığımız zaman böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor.’ şeklinde cevap verdiğini, ancak bu cevabın, ‘böyle bir karar alındığı’ yönünde değil, ‘böyle bir beklentisinin olduğu’ yönünde olduğunu vurguladı.

Kaynak: (İLKHA)