Bitcoin Fiyatı 71 Bin Dolara Yaklaştı Bitcoin Fiyatı 71 Bin Dolara Yaklaştı

Türkiye’nin kiraz üretimindeki ilk hasat sonrası yaşanan olumlu gelişmeler, ihracat hedeflerinin yükseltilmesine zemin hazırladı. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Hayrettin Uçak, Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki kiraz bahçelerinde rekolte ve kalitenin çok iyi olduğunu belirtti.

 

120 Bin Ton Kiraz İhracatı Planı

Türkiye, 2024 yılında 120 bin ton kiraz ihraç ederek, 300 milyon dolarlık bir döviz girdisi hedefliyor. Uçak, bu yılki hedeflerinin yakalanması durumunda, üretici ve ihracatçılar için ideal fiyatlarla 300 milyon dolarlık ihracatın mümkün olacağını ifade etti.

 

Manisa ve İzmir’den Dünyaya Kiraz

Türkiye’de kirazın en erken yetiştiği bölgeler olan Manisa ve İzmir’de, ülke genelindeki kiraz ağacı varlığının yüzde 26’sı bulunuyor. Bu bölgelerden başlayan ihracat, diğer kiraz üretim bölgelerinin katılımıyla 6 ay sürüyor. 2023 yılında 55 ülkeye yapılan ihracatla 215 milyon 796 bin dolarlık gelir elde edildi ve bu ihracatta Almanya, Rusya ve Avusturya öne çıkan ülkeler oldu. “Ziraat 0900” türü kiraz, bölge üreticileri için ana geçim kaynağı olarak öne çıkıyor.

Kaynak: (İLKHA)