Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kırsal kesimin gelir düzeyini artırmayı amaçlayan Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı (KKYDP) çerçevesinde, tamamlanan 16 milyon 952 proje için yatırımcılara 5,3 milyar lira ödeme yapıldı. Şu ana kadar 11,4 milyar liralık yatırım yapıldı.

Bakanlığın verdiği bilgiye göre, KKYDP'nin amacı kırsal kalkınma çalışmalarının verimliliğini artırmak ve kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasını teşvik etmek.

Programın amacı aynı zamanda kırsal alanların gelir düzeyinin artırılması, tarımsal üretim ile tarıma dayalı sanayinin entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi ve kırsal alanlar için alternatif gelir kaynaklarının oluşturulmasıdır.

Bakan Şimşek: Moody's Kredi Notumuzu İlk Defa İki Kademe Artırdı Bakan Şimşek: Moody's Kredi Notumuzu İlk Defa İki Kademe Artırdı

Program çerçevesinde bu yıl için toplam 13 milyar liralık yatırım planlanarak, 7 bin kırsal kalkınma yatırım projesi ve bireysel sulama projesine 5 milyar liralık sübvansiyon ve 20 bine yakın istihdam sağlanacak. 

KKYDP'nin başladığı 2006 yılından bu yana tamamlanan 16 bin 952 proje için yatırımcılara 5,3 milyar lira destek ödendi. 11,4 milyar liralık yatırım çalışmalarına başladı. Bu projelerde 121 bin 544 kişi çalıştı. Ayrıca 299 bin 320 makine ve teçhizata destek için 2,1 milyar lira verildi.

Bireysel sulama sistemlerinde ise 2007'den itibaren yüzde 50 hibeyle modern basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştı

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı