Kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar yaygın olarak görülür. Bu tür hastalıklardan korunmak için belli detaylara dikkat edilmelidir. Özellikle beslenme düzeni hastalardan korunma noktasında ciddi önem taşır.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra uyku düzenine dikkat etmek ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak önemlidir. Bunlar bir arada sağlandığı takdirde her zaman sağlıklı kalınabilir. Sağlıklı bir beslenme sürecinde sebzelerin yeri ayrıdır. Sebzelerin içerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunur. Bu vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı kalabilir ve kışı problemsiz geçirebilirsiniz.

PANCAR, ISPANAK, HAVUÇ VE KEREVİZ

6c2689da-25d2-4104-b3da-d7e8ee0e99ed

Pancarın içerisinde demir ve folik asit yer alır. Ayrıca pancarın kan yapma etkisi de vardır. Böylece pancar tüketimi, kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Kış aylarında tüketilmesi gereken sebzelerden biri ıspanaktır. İçerisinde bulunan A,C ve K vitaminleri sayesinde ıspanak tüketmek oldukça faydalıdır. Bu sebze, bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar.

Havuç, özellikle göz sağlığına olan faydaları ile bilinir. Ayrıca bağışıklığı destekleyici bir yönü de vardır. Kereviz ise içerisinde bulunan lifler ile sindirim sisteminde düzenleyici etki yapar. Ayrıca vücutta detoks etkisi de sağlar.

LAHANA VE BROKOLİ

Lahana, bağışıklığı destekleyen sebzeler arasında yer alır. Sindirim sistemi için faydalıdır. Bunun yanı sıra kilonuzu kontrol etme noktasında destekleyicidir. Brokoli, antioksidan yapısıyla dikkat çeker. Ayrıca içerisinde yer alan C vitamini, bağışıklık açısından faydalıdır.

Sebzelerin tüketimi sırasında pişirme şekillerine dikkat edilmelidir. Sebzeler, belli bir süre haşlanmalıdır. Kızartma gibi tüketim şekilleri, sebzelerin içerisinde bulunan vitaminlerin kaybolmasına neden olur.

DSÖ’den Acil Eylem Çağrısı: İklim Değişikliği Sağlık İçin Ciddi Tehdit DSÖ’den Acil Eylem Çağrısı: İklim Değişikliği Sağlık İçin Ciddi Tehdit

Lahana, brokoli, ıspanak gibi sebzelerden çorba yapılabilir. Aynı zamanda bu sebzelerin yemekleri de hazırlanabilir. Brokoli, lahana haşlanarak salata şeklinde tüketilebilir. Sebzeler tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Özellikle ıspanağı, bol su ile yıkamak gerekir. Yıkanan ıspanaklar, sirkeli suda bekletilmelidir. Yıkanan sebzeler, buzdolabında saklanmalı ve birkaç gün içerisinde tüketilmelidir.

Kaynak: (Haber Merkezi)