Kış aylarının yaklaşmaya başlamasıyla birlikte, meteoroloji uzmanlarından da uyarılalar da peş peşe gelmeye başladı. Sert ve soğuk bir kış bekleyen uzmanlar, şimdiden uyarılarda bulunurken; yaklaşan ‘La Nina’ soğuklarını da sıkça dillendirir oldu. Hal böyleyken, vatandaş cephesinde de kış hazırlıkları hız kazandı. Kış hazırlıkları arasında yer alan aracın bakımı da yaklaşan kış önce en çok merak edilen konular arasında yer almaya başladı. İşin uzmanlar, kış öncesinde yapılması gereken araç bakımına ilişkin tüyolar verdi.

Tıpkı bedenimiz, evimiz ya da ofisimiz gibi aracımız da kış ayına hazırlamamız gerektiği de tartışmasız bir gerçek. Araçların bakımını öncesinde yaptırmak, sonradan ortaya çıkabilecek olan pek çok sorun ve masrafın önüne geçebiliyor. Bu noktada uyarılarını yapmaya başlamış olan uzman isimler, araçların kış öncesinde nasıl bir bakımdan geçmesi gerektiğini anlattı. Peki kışın araç bakımı nasıl olmalı? İşte kış ayı öncesinde araç bakımı için tüyolar…

KIŞA GİRMEDEN MOTOR YAĞINI KONTROL EDİN

9-1

Uzmanlara göre, aracın kış bakımını ertelemek olası bir sorunda 50 bin TL’ye kadar ek ve tahmin edilemeyen bir masraf çıkarabiliyor. Üstelik bu masrafın 15 – 20 bin TL’lik gibi büyük bir kısmını antifriz ortaya çıkarıyor. Bu nedenle antifrizin olmasını kesinlikle öneren uzmanlar, bu sayede motorun korunabileceğini söylüyor. Aynı zamanda yağ, filtre ve polen bakımlarının mutlaka yapılması gerektiğini söyleyen uzman isimler, motor yağının yılda en az 1 kez yenilenmesini de önemli görüyor.

KIŞA GİRMEDEN AKÜNÜZÜ MUTLAKA KONTROL EDİN

Kış araç bakımının temeline aküyü alan uzman isimler, sıfır bir aracın aküsünün bile ömrünün 5 yıl olduğunu hatırlatarak, kış bakımına akünün mutlaka alınması gerektiğini söylüyor. Yağış ve kar düşünüldüğünde uzmanların ilk sıralara aldığı lastik de kış bakımının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Kış ayı için minimum 3 mm diş derinliğine sahip lastikleri tavsiye eden uzmanlar, bir kış kitini de araç bagajına eklemenin önemli olduğunun altını çiziyor.

Sütün ekşimesini önlemek meğer bu kadar kolaymış! İçine bir tutam atmak yeterli… Sütün ekşimesini önlemek meğer bu kadar kolaymış! İçine bir tutam atmak yeterli…

Kaynak: Haber Merkezi