Kış lastiği nedir?

Kış lastikleri, karlı, çamurlu, buzlu ve donmuş zeminlerde daha iyi çekiş, yol tutuşu ve direksiyon hâkimiyeti sağlayan özel olarak formüle edilmiş sırt kauçuğundan ve kış şartlarına uygun sırt deseniyle üretilen lastiklerdir. Özellikle gece ve sabahın ilk saatlerinde zemin sıcaklığı hava sıcaklığından daha düşük olacağından hava daha ılıman olsa dahi kış lastikleri aracınızı kullanırken büyük avantaj sağlar.

Kış lastiği ne zaman takılmalı?

Dışişleri Bakanlığı, Trump'a Yönelik Saldırıya Kınama Dışişleri Bakanlığı, Trump'a Yönelik Saldırıya Kınama

Türkiye’de 1 Nisan’da sona eren kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık itibariyle tekrar zorunlu hale gelecek. Kış lastiği, kazaların önlenmesinde ve yakıt tüketiminin azaltılmasında önemli yere sahip. 1 Aralık İtibariyle kış lastiği, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan (yabancı plakalı araçlar dahil) araçlarda zorunludur. Kış lastiği takmayan araç sürücülerine 2 bin 534 lira ceza kesilecek.

Kış lastiği nasıl seçilir?

Kış lastiklerinin desen yapısı ve hamur özellikleri yaz lastiklerinden farklıdır. Bu sayede kış lastiğinin karlı ve buzlu zemin yol tutuşu artar. Bu da tüketiciler için, çok daha güvenli sürüş performansı demektir. Kış lastiği ne kadar fazla diş derinliğine sahipse, kışın yollarda o kadar iyi performans gösterir. Lastikte bulunan testere şekilli merkezi kanal yapısı frenleme anında etkili kar küreme işlevi görür. Değişken kenar açılı testere şekli karlı ve buzlu zeminlerde üstün çekiş gücü sağlar. Zorlu kış koşullarında bu özelliğe sahip lastikler tercih edilmelidir. Tüm kış lastikleri aynı değildir. Her kış lastiği bünyesinde farklı teknik özellikleri barındırabilir. Aracınıza ve sürüş koşullarınıza en uygun kış lastiğini seçerken bayideki yetkili kişilere danışınız.

bfed595a-db68-42eb-8706-f52610071e5d

Kış lastiği ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Kış lastiği ile ilgili bazı yanlış bilgiler şunlardır:

  • Kış lastikleri sadece karlı yollarda kullanılmalıdır. Bu doğru değildir. Kış lastikleri tüm kış hava koşullarında ve düşük sıcaklıklarda güvenliği artırır.
  • Kış lastikleri tüm kış şartlarında yaz lastiklerinden çok daha iyi performans göstermez. Bu doğru değildir. Kış lastikleri tüm kış şartlarında yaz lastiklerinden çok daha iyi performans gösterir ve daha güvenli sürüş sağlar.
  • Kış lastiği ne kadar az diş derinliğine sahipse, kışın yollarda o kadar iyi performans gösterir. Bu doğru değildir. Kış lastiği ne kadar fazla diş derinliğine sahipse, kışın yollarda o kadar iyi performans gösterir.
  • Sürücüler, kış lastiklerini istedikleri şekilde takabilirler. Bu doğru değildir. Sürücüler, kış lastiklerini belirli kurallara uygun olarak takmalıdırlar.
  • Kış lastikleri tüm yüzeylerde konforsuz bir yolculuk olanağı sağlar. Bu doğru değildir. Kış lastikleri tüm yüzeylerde konforlu bir yolculuk olanağı sağlar.
  • Yakıt tüketimi lastiğin yuvarlanma direnci ile ilişkisizdir. Bu doğru değildir. Yakıt tüketimi lastiğin yuvarlanma direnci ile ilişkilidir. Yeni nesil kış lastiklerinin yuvarlanma direncinin, yaz lastiklerine göre daha yüksek olması şart değildir.
  • Özellikle hafif SUV araçlarında kış mevsiminde kış lastikleri kullanılmamalıdır. Bu doğru değildir. Özellikle ağır SUV araçlarında kış mevsiminde kış lastikleri mutlaka kullanılmalıdır.
  • Yeni nesil kış lastikleri sıkıcı tasarımlara sahipler. Bu doğru değildir. Yeni nesil kış lastikleri artık çekici tasarımlara sahipler.

d73e2f8c-1985-48b8-b2fb-491ffdc12a8d

Kaynak: (İLKHA)