Kış lastiği, karlı, çamurlu, buzlu ve donmuş zeminlerde daha iyi çekiş, yol tutuşu ve direksiyon hâkimiyeti sağlayarak, kazaların önlenmesinde ve yakıt tüketiminin azaltılmasında önemli rol oynuyor.

Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor?

Türkiye’de 1 Nisan’da sona eren kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık itibariyle tekrar zorunlu hale gelecek. Kış lastiği, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan (yabancı plakalı araçlar dahil) araçlarda zorunludur.

Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastikleri kış lastiği olmalıdır.

Türkiye’den İsrail’e Suikast Uyarısı Türkiye’den İsrail’e Suikast Uyarısı

Kış lastiği takmayan araç sürücülerine 2 bin 534 lira ceza kesilecek. Ayrıca, kış lastiği takmayan araçlar, trafikten men edilebilecek.

Kış lastiği nasıl seçilir?

Kış lastiklerinin desen yapısı ve hamur özellikleri yaz lastiklerinden farklıdır. Bu sayede kış lastiğinin karlı ve buzlu zemin yol tutuşu artar. Bu da tüketiciler için, çok daha güvenli sürüş performansı demektir.

Kış lastiği ne kadar fazla diş derinliğine sahipse, kışın yollarda o kadar iyi performans gösterir.

Lastikte bulunan testere şekilli merkezi kanal yapısı frenleme anında etkili kar küreme işlevi görür. Değişken kenar açılı testere şekli karlı ve buzlu zeminlerde üstün çekiş gücü sağlar. Zorlu kış koşullarında bu özelliğe sahip lastikler tercih edilmelidir.

Bazı kış lastiklerinde ekstra güçlü yol tutuşu için küçük çiviler de yer alır. Bunlar kış boyunca zorlu koşulları yaşayan yerlerde çok önemlidir.

Kış lastiği seçerken, aracınıza ve sürüş koşullarınıza en uygun kış lastiğini seçmek için bayideki yetkili kişilere danışmanız tavsiye edilir.

Kış lastiği hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?

Kış lastiği hakkında bazı yanlış bilgiler de bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

  • Kış lastikleri sadece karlı havalarda kullanılmalıdır. Bu doğru değildir. Kış lastikleri tüm kış hava koşullarında ve düşük sıcaklıklarda güvenliği artırır.
  • Kış lastikleri tüm kış şartlarında yaz lastiklerinden çok daha iyi performans göstermez. Bu da doğru değildir. Kış lastikleri tüm kış şartlarında yaz lastiklerinden çok daha iyi performans gösterir ve daha güvenli sürüş sağlar.
  • Kış lastiği takmak yakıt tüketimini artırır. Bu da yanlıştır. Yakıt tüketimi lastiğin yuvarlanma direnci ile ilişkilidir. Yeni nesil kış lastiklerinin yuvarlanma direncinin, yaz lastiklerine göre daha yüksek olması şart değildir.
  • Kış lastiği takmak için 7 derecenin altını beklemek gerekir. Bu da doğru değildir. Kış lastiği takmak için 7 derecenin altını beklemek yerine, hava sıcaklığının düşmeye başladığı Ekim ayından itibaren kış lastiği takılabilir.