Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kızamık vakalarındaki artışa dair endişe verici bir rapor yayımladı. Rapora göre, kızamık vakalarında yaşanan yüzde 18'lik artış, 2021'de 7,8 milyon olan vaka sayısının bir yıl içinde 9,2 milyona yükseldiğini gösteriyor.

DSÖ tarafından paylaşılan raporda özellikle dikkat çeken nokta, kızamık nedeniyle yaşanan ölümlerin yüzde 43 oranında artış göstermesidir. Önceki yıl 95 bin olan ölüm sayısı, bu yıl 136 bine yükselmiştir.

Süte sadece 1 kaşık karıştırınca Alzheimer riskini en aza indiriyor! Hafıza sorunu yaşayanlar için birebir! Süte sadece 1 kaşık karıştırınca Alzheimer riskini en aza indiriyor! Hafıza sorunu yaşayanlar için birebir!

Uzmanlar, kızamık aşısının yaygın ve erişilebilir olmasıyla bu tür salgınların önlenebileceğini belirtiyor. Ancak, çeşitli nedenlerle aşı oranlarının düşük olduğu bölgelerde salgın riskinin arttığına dikkat çekiliyor.

DSÖ, kızamık salgınlarına karşı mücadelede aşılama kampanyalarının güçlendirilmesi ve aşılama oranlarının artırılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, bu konuda küresel çapta işbirliğinin artırılması gerektiğini ifade etti.

(Haber Merkezi)