Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Çetin'e göre, KKKA hastalığını bulaştıran kenelerin hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, hastalığın doğada erken görülmeye başlamasına yol açtı.

SGK'nin Geri Ödeme Listesine 81 Yeni İlaç Eklendi: Hastaların Yüzü Gülüyor! SGK'nin Geri Ödeme Listesine 81 Yeni İlaç Eklendi: Hastaların Yüzü Gülüyor!

Çetin, geçen yıl KKKA vakalarında yaklaşık yüzde 50 düşüş olduğunu ancak bu yılın farklı olduğunu belirtti. Özellikle mart ayının ortalarından itibaren hava sıcaklıklarının hızla artmasıyla, mart ve nisan aylarının olağanüstü derecede sıcak geçtiğine dikkat çekti.

Kenelerin erken dönemde aktif hale gelmesiyle birlikte KKKA vakalarının da daha erken ortaya çıktığını ifade eden Çetin, özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde vaka sayılarında artış yaşandığını belirtti. Bu yılın mart ve nisan aylarında vefat edenlerin olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Çetin, özellikle piknik ve doğa etkinlikleri sırasında dikkatli olunması gerektiğini ve kenelere karşı basit önlemlerin alınmasının önemini vurguladı. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın aldığı tedbirlerin devam etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı