Tarçın, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve kan şekeri başta olmak üzere tüm iç organların ve genel vücut sağlığının korunmasına destek olur. Düzenli tarçın tüketimi diyabet, kanser ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Tarçın, hem tatlı hem de tuzlu yemeklere lezzet katan bir baharat. Ama sadece lezzetli değil, aynı zamanda sağlıklı da. Tarçın, içerdiği antioksidan, anti-inflamatuar, antidiyabetik, antimikrobiyal, antikanser ve lipid düzenleyici bileşikler sayesinde birçok hastalığın önlenmesine ve tedavisine yardımcı oluyor. İşte tarçının faydaları.

TARÇIN NEYE İYİ GELİR?

tarcinin-faydalari-nelerdir-tarcin-neye-iyi-gelir

Tarçın, günde yarım çay kaşığı kadar tüketildiğinde, aşağıdaki faydaları sağlıyor:

Tarçın, kötü kolesterolü (LDL) azaltıyor, iyi kolesterolü (HDL) artırıyor, kan basıncını düşürüyor ve damar tıkanıklığını önleyerek kalp krizi ve felç riskini azaltıyor. Ayrıca, tip 2 diyabet hastalarında insülin duyarlılığını artırıyor, kan şekerini düşürüyor ve komplikasyonları azaltıyor. Tarçın, bakteri, mantar ve virüslere karşı etkili bir antibiyotik görevi görüyor. Özellikle, E. coli, Candida, H. pylori, S. aureus gibi zararlı mikroorganizmaları öldürüyor. Ağız, boğaz, sindirim, idrar yolu ve cilt enfeksiyonlarını iyileştiriyor.

Tarçın, serbest radikalleri temizleyerek hücre hasarını önlemeye ve kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını durdurmaya yardımcı oluyor. Özellikle, lösemi, lenfoma, kolon, karaciğer, prostat, meme ve rahim kanserlerine karşı koruyucu etkisi var. Tarçın, beyin fonksiyonlarını iyileştiriyor, öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırıyor, stresi azaltıyor ve Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor.

TARÇIN NASIL KULLANILMALI?

Meğer bu içecekler kellik sorununa neden oluyormuş! İçerken artık bir kez daha düşünün… Meğer bu içecekler kellik sorununa neden oluyormuş! İçerken artık bir kez daha düşünün…

Tarçın, toz, çubuk veya yağ şeklinde kullanılabilir. Toz tarçın, tatlı, yemek, çay, kahve, süt, yoğurt, meyve suyu, smoothie gibi yiyecek ve içeceklere eklenebilir. Çubuk tarçın, çay, süt, salep, komposto, reçel, turşu gibi sıvılarda kaynatılarak kullanılabilir. Tarçın yağı ise, cilt, saç, diş, boğaz, burun, göğüs, karın gibi bölgelere masaj yaparak veya buharlaştırıcıda kullanılarak kullanılabilir.

Tarçın, günde yarım çay kaşığından fazla tüketilmemelidir. Aşırı tüketimi, karaciğer hasarı, alerji, kanama, mide rahatsızlığı, nefes darlığı, yanma, tahriş gibi yan etkilere neden olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi