Kolombiya Dışişleri Bakanlığı, Gazze'deki Nasır ve Şifa hastaneleri yerleşkelerinde bulunan toplu mezarlarla ilgili endişelerini dile getirdi ve kapsamlı bir soruşturma yapılmasını talep etti.

İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı

İsrail'in Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği soykırım sonucunda şu ana kadar 34 bin 305 kişinin şehit olduğu, 77 bin 293 kişinin de yaralandığı bilgisi verildi. Kolombiya Dışişleri Bakanlığı, Nasır ve Şifa hastaneleri yerleşkelerinde bulunan toplu mezarlara dair endişelerini dile getirerek bu durumun savaş suçu teşkil edebileceğine dikkat çekti.

Bakanlık, toplu mezarlara ilişkin kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu. Ayrıca Kolombiya, kalıcı bir ateşkesin sağlanması, rehinelerin derhal serbest bırakılması ve sivil halka yardımların ulaştırılabilmesi için acil adımların atılmasını da ısrarla talep etti.

İsrail'in uzun süre kuşatma altında tuttuğu Han Yunus'taki Nasır Hastanesi'nin hizmet dışı bırakılması da vurgulandı. İşgalci güçlerin Han Yunus'tan çekilmesiyle birlikte kentte toplu mezarlara dair tespitlerin yapıldığı bilgisi verildi.

Kaynak: (İLKHA)