Konut ve otomobil fiyatlarının rekor seviyelere ulaştığı dönemde Türkiye genelinde konut satışları yüzde 14,3'lük bir azalışla 10 ayda 993 bin 835 adede geriledi. Ancak, aynı dönemde arsa, tarla ve ticari gayrimenkullerde satışlar rekor bir seviyeye çıkarak 1 milyon 426 bin 146 adede ulaştı. Bu rakam, ocak-ekim dönemi satışlarının tüm zamanların en yükseği olduğunu gösteriyor.

Anadolu Otoyolu'nda Zincirleme Kaza: 3 Tırın Karıştığı Olay Ulaşımı Aksattı Anadolu Otoyolu'nda Zincirleme Kaza: 3 Tırın Karıştığı Olay Ulaşımı Aksattı

Konut Dışı Gayrimenkuller İlk Kez Yüzde 58,9'a Ulaştı!

Toplam gayrimenkul satışları içinde konut dışı gayrimenkullerin payı ilk kez yüzde 58,9'a çıkarken, ekim ayında bu oran rekor bir seviye olan yüzde 62,2'ye ulaştı. Önceki 5 yılda yüzde 44,3 ile yüzde 54,5 arasında değişen konut dışı satışların artışı dikkat çekiyor.

İstanbul Değerleme Yönetici Ortağı ve gayrimenkul değerleme uzmanı Celal Erdoğdu, konut dışı gayrimenkul satışlarının büyük bir kısmını arsa ve tarlaların oluşturduğunu belirtiyor. Erdoğdu'ya göre, Covid-19 ve depremler sonrası tarlalara olan ilginin artması, konut fiyatlarındaki yükseliş ve faiz oranlarındaki artış, yatırımcıları bütçelerine uygun arsa ve tarlalara yönlendiriyor. Özellikle konut alamayan vatandaşlar, enflasyondan korunmak için uygun fiyatlı arsa ve tarla yatırımlarını tercih ediyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)