Şanlıurfa'da, KOSGEB'in Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerdeki KOBİ'lerin iyileştirilmesi ve iş sürekliliğinin sağlanması amacıyla uyguladığı "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri katıldı.

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen 450 milyon dolar bütçeli Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı'nın detaylarını paylaştı.

İbrahimcioğlu, destek paketinin Dünya Bankası ve KOSGEB işbirliğiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde yürütüldüğünü belirtti. Şanlıurfa'nın bu programlar kapsamında ziyaret edilen dokuzuncu il olduğunu ifade eden İbrahimcioğlu, destek paketinin depremden etkilenen 11 ilde bir canlanmaya yol açmayı hedeflediğini söyledi.

KOSGEB'in deprem sonrası KOBİ'lere destek sağladığını vurgulayan İbrahimcioğlu, destek paketinden Şanlıurfa'da 5 bin işletmenin yararlanabileceğini belirtti. İbrahimcioğlu, henüz hasar tespiti yapılmamış işletmelerin de desteğe başvurabileceğini ve toplamda 11 bin işletmenin potansiyel olarak bu destekten faydalanabileceğini öngördüklerini dile getirdi.

AA-20231116-32920912-32920911-SANLIURFADA_DEPREM_BOLGESINI_CANLANDIRMA_DESTEK_PROGRAMI_TOPLANTISI_YAPILDI-min

Şu ana kadar 3 bin 334 işletmenin başvuruda bulunduğunu ve başvuruların hızlı bir şekilde değerlendirilmesini ve ödemelerin bir ay içinde tamamlanmasını hedeflediklerini belirten İbrahimcioğlu, destek paketinin Şanlıurfa'nın ticaretine 2 milyar TL gibi önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti.

İbrahimcioğlu, destek paketinin aracısız bir şekilde KOSGEB tarafından işletmelere verildiğini ve işletmelerin bu parayı ticaretlerinde kullanabileceğini vurguladı. İşletmelerin borçlarını ödeyebilecek, mal alabilecek ve işlerini canlandırabileceklerini söyleyen İbrahimcioğlu, bu desteğin ticaretin çarklarının dönmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yetim ve KOBİ'ler ile girişimcilerin de katıldığı programa, destek paketinin ayrıntıları aktarıldı ve katılımcıların soruları yanıtlandı.

Şanlıurfa'da  kavurucu sıcak yerini fırtına ve sağanak yağışa bıraktı! Şanlıurfa'da kavurucu sıcak yerini fırtına ve sağanak yağışa bıraktı!

Kaynak: AA