Büyükelçi Angılı, Kosova’nın Avrupa Konseyine üye olma sürecindeki başarılı oylamadan dolayı Başbakan Kurti’yi tebrik etti ve Türkiye’nin Kosova’ya olan desteğinin devam edeceğini vurguladı. Kurti ise Türkiye’nin sürekli desteğine şükranlarını sundu.

 

Ortak Projelerde İşbirliği Fırsatları

Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin'i tanıyacağını duyurdu Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin'i tanıyacağını duyurdu

Görüşmede, ekonomi, kültür, savunma ve yatırım alanlarında iki ülke arasındaki ortak projelerde işbirliği fırsatları ele alındı. Bu, iki ülkenin ilişkilerinin daha da güçlenmesine işaret ediyor.

 

Uluslararası Alanda Kosova’nın Yükselişi

2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova, Avrupa Konseyi üyeliğine doğru önemli adımlar atmıştır. AKPM’nin Kosova’nın “ön koşulsuz” tam üye olarak kabul edilmesini tavsiye eden raporu onaylaması, Kosova’nın uluslararası alandaki konumunu güçlendiriyor.

 

Mayıs’ta Nihai Karar Bekleniyor

Kosova’nın Avrupa Konseyi üyeliğiyle ilgili nihai kararın, mayıs ayında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından alınması beklenmektedir. Bu karar, Kosova’nın Avrupa’daki yerini pekiştirecek ve iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşıyacak potansiyele sahip.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı