Çin'de Kovid-19'un DNA dizilimini ilk kez açıklayan bilim insanı, laboratuvarına girişinin engellendiğini duyurdu. Virolog Cang Yongcın, laboratuvarlarını boşaltmalarının istendiğini ve güvenlik görevlilerinin kendisini içeri almadığını paylaştı.

Cang, laboratuvar kapısında bekleyerek olayı protesto etti. Ancak sosyal medya platformunda yaptığı paylaşım, sansürlenerek kaldırıldı. Bilim insanı, bilimi ve hakikati aramaya devam edeceğini vurguladı.

Laboratuvarın kapatılmasının güvenlik gerekçesiyle olduğu belirtilirken, Cang ve ekibine alternatif laboratuvar alanı sağlandığı iddia edildi. Ancak Cang, kendisine herhangi bir alternatif sunulmadığını ve önerilen laboratuvarın güvenlik standartlarını karşılamadığını ifade etti.

Cang Yongcın, 2020'de Kovid-19'un DNA dizilimini çıkararak dünyayla paylaşmıştı. Bu bilgi, virüsün daha iyi anlaşılması, test kitleri ve aşıların geliştirilmesi gibi çalışmalarda kritik bir rol oynamıştı.

Bilkent Şehir Hastanesi'nden 7/24 Uzman Hekim Poliklinik İddialarına Yanıt Bilkent Şehir Hastanesi'nden 7/24 Uzman Hekim Poliklinik İddialarına Yanıt

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı