Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz toplantısından çıkan kararı açıkladı. Son toplantıda alınan karara göre politika faizinde 500 baz puanlık faiz artışı yapıldı. Faizlerin yükselmeye devam etmesi kredi kartı borcu olanları yakından ilgilendiriyor.

Yüksek enflasyon ortamında vatandaşın geçim kaynağı olan kredi kartlarıyla ilgili yeni düzenleme duyuruldu. TCMB’nin faiz artışı sonrası kredi kartı borçlarına uygulanan faiz rekor kırdı. Kredi kartı akdi faizleri yüzde 3,71’e çıkarken uzmanlardan kredi kartı faizlerinden kurtulma tavsiyesi geldi.

KREDİ KARTI AKDİ FAİZ ORANI REKOR KIRDI

28 Mayıs’ta göreve başlayan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, parasal sıkılaşma sürecinde faiz artırmaya devam ediyor. Gaye Erkan döneminde politika faizi yüzde 8,5 oranından yüzde 35’e kadar çıkarıldı. Kredi kartı faiz oranları ise bu süreçte neredeyse 3 katına çıktı. Enflasyonun yüksek olması maaşlı çalışanların aylıklarını eritirken kredi kartı borçları artış göstermeye devam ediyor.

Yüksek enflasyon pek çok sektörü etkilerken vatandaşlar da hayat pahalılığının artmasından şikayetçi. Ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşın dayanağı olan kredi kartlarındaki faiz artışı dikkat çekti. Kart ile yapılan işlemlerden alınan faizlerin artması vatandaşın belini bükmeye başladı. Uzmanlar kredi kartı faizlerinden kurtulmanın yollarını açıkladı.

FAİZ ÖDEMEMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Ehliyete Dev Zam Geliyor: 2024 Yılında Kurs ve Harç Ücretlerinde Büyük Artış! Ehliyete Dev Zam Geliyor: 2024 Yılında Kurs ve Harç Ücretlerinde Büyük Artış!

Bankacılık mevzuatına göre kredi kartı limiti, müşteriye 1 aylık süreyle verilen kredi olarak kabul ediliyor. Yapılan tüm harcamaların ekstre kesim tarihinden itibaren 10 gün içinde ödenmemesi durumunda kredili ürün kullanımı kapsamında faiz işletiliyor. Ancak kredi kartı ekstre bedelinin tamamını ödeyenler ise herhangi bir faizle karşılaşmayacak.

Örneğin 15 bin TL limiti olan kredi kartı müşterisi 5 bin TL’lik harcama yaptığında bunun tamamını öderse bankaya hiçbir faiz ödememiş olacak. Fakat kredi kartı limitine göre yüzde 20 ve yüzde 40 olan asgari ödeme tutarını ödeyip geri kalanını yatırmayan müşteriler faiz ödemek zorunda kalacak. Bu örnekte 5 bin TL harcamanın asgarisi olan bin TL ödeme yapan müşteri, 4 bin TL için yüzde 3,71 oranında faiz ödeyecek.kart2-1